deyna_ed2-foto2

Szkoła Podstawowa (PSP nr 4, al. Jana Pawła II 4)

„Nowa czwórka”, jak nazywano wcześniej obecną SP nr 4, wybudowaną w szczerym polu na obrzeżach miasta, przejęła rolę „starej czwórki” z ul. Sobieskiego (dawniej Warszawskiej), gdzie Deyna rozpoczął edukację i skąd trafił tutaj. Szkołę ukończył w 1961r.

W tamtym czasie klasy były bardzo liczne, miały nawet do 40. dzieci.

Mały Kazimierz Deyna, jakim pamięta go nauczycielka wf. Irena Piaskowska, od pierwszej klasy był chłopcem tuzinkowym, nie wyróżniał się niczym spośród rówieśników. Do chwili, kiedy przychodziła pora na lekcje wf., bo wtedy Kazik zmieniał się nie do poznania: chłonął wszystkie gry, te z piłką szczególnie, piłka wprost kleiła się mu do rąk, do nóg, był w bezustannym ruchu! Podobnych było kilku innych chłopców, m. in. Andrzej Grubba, sportowo wszechstronnych i niezmordowanych.

Wówczas wokół szkoły było aż nadto miejsca, by grać w piłkę. Po długiej przerwie Kazik z kolegami regularnie spóźniał się do klasy. Nauczycielskie konfiskaty piłki zdawały się na niewiele. Zanim wyrosły dookoła nowe osiedla, dzieci i nauczyciele wracali po zajęciach ścieżką przez łąki do ul. Lubichowskiej. Po lekcjach grupka chłopców zwykle grała na boisku.

Przechodziłem kilka razy w pobliżu boiska szkoły podstawowej nr 4. Zatrzymywałem się zawsze, gdy garść wyrostków kopała skórzaną, sznurowaną jeszcze piłkę. Wśród nich wyróżniał się sprytem i zwinnością chudy, czarnowłosy chłopczyk. Podszedłem do niego i spytałem, czy chciałby grać w piłkę w klubie. Był wyraźnie speszony, nic nie odpowiedział. Nazajutrz pojawił się za płotem w pobliżu boiska Włókniarza, gdzie z grupą piłkarzy biegał Piotrowski. Przekazałem mu chłopca.

Władysław Gajda, wspomina działacz i prezes klubu

W 1959 r. Deyna trafił do Włókniarza.

Primary school
Little Kaz quickly turned to be fancy for playing till out of his breath! Some other boys, too,
were sport orientated, among them the later famous table tennis player Andrzej Grubba.
After the break Kaz with schoolmates was always late to the classes. Teachers impounded
the ball, which really didn’t ever change the situation much. Deyna graduated from
the school in 1961.


Pokaż Szlak Deyny na większej mapie

deyna_ed4-grafika