deyna_ed5-foto

Stadion miejski im. Kazimierza Deyny (ul. Olimpijczyków Starogardzkich 1)

Nowoczesny kompleks obiektów sportowych – hotel, hala sportowa im. Andrzeja Grubby, korty tenisowe, ścianka wspinaczkowa, boiska wielofunkcyjne i piłkarskie oraz stadion – jest gospodarzem rozlicznych zawodów, spartakiad, koncertów i międzynarodowych zawodów, również jesiennego Deyna Cup.

Całość ulokowano w zakolu leniwie płynącej tutaj Wierzycy, której całą moc nurtu spiętrzono wyżej i zrzucono kanałem młyńskim do zbożowych młynów, które współtworzą krajobraz miejski odkąd założono nasz gród. Jeszcze w latach powojennych miejsce obecnego parkingu przed stadionem zajmowała pokaźna oberża obsługująca podróżnych oraz handlujących w młynie zbożem i mąką. W tym to zakolu rzecznym przed wiekami istniało miejsce straceń. Później, aż po czasy międzywojnia, teren zagospodarowany był na podmiejskie ogrody. Z kolei Stadion miejski im. Kazimierza Deyny (wcześniej 1000-lecia Państwa Polskiego) służy kulturze fizycznej od połowy lat 60. XX w.

W 1972 r., podczas spotkania Deyny z podopiecznymi trenera Piotrowskiego w przyzakładowym klubie Mokasyn w Starogardzie, kiedy wszyscy czekali na długą przemowę, Kazik powiedział tylko: „Talent i praca. Pamiętajcie!

Dzisiaj właśnie tutaj, na piłkarskim stadionie, na krzesełku jednej z trybun spotkasz Kazimierza Deynę, który przygląda się i kibicuje poczynaniom młodych sportowców – kto wie, może wśród nich pojawi się kolejny talent.

Kaz Deyna City Stadium
Today you can meet Deyna right here: He is seating in a stand seat watching young
players – maybe a new sport master is about to appear among them, who knows. In 1972
Deyna met young players of his former coach Henryk Piotrowski. Everybody expected Kaz
would give a long speach, and he only stated firmly: „Mind your talent and hard work.
Remember that!”


Pokaż Szlak Deyny na większej mapie